הייי ☺
אז איזה ספרים קראתי בחודש אוקטובר?

חשד לשיטיון
  1. חשד לשיטיון/מאיה ערד
    משך חמישה עשורים, למעלה מארבעה מהם בארצות-הברית, בנו לעצמם רותי וגיורא יקום משלהם, שאין בו מקום לאיש מלבדם. עכשיו, רגע לפני הפרישה של גיורא מעבודתו כפרופסור להנדסת אווירונאוטיקה, חוששת רותי שסדקים ראשונים נִבעים ביקום הזה. כשלחייהם מתפרצת נטעלי, היסטוריונית ישראלית צעירה שהגיעה לקליפורניה זה עתה, נראה שהיקום המשותף שלהם עומד להתנפץ לרסיסים.
    רמזים מבשרי רע צצים מכל עבר: שינויים בהתנהגות. אובססיה בלתי מובנת. כספים נעלמים מחשבון בנק. רותי עוקבת בחרדה אחרי גיורא, מנסה לעמוד על פשר הסימנים. האם התממש חששם הגדול ביותר, והוא לוקה בראשית שיטיון? או שמא פיזור הנפש שלו הוא רק מסווה לחשד אחר, גרוע עוד יותר?

ספר מעולה, מרגש, משעשע במרירות של הדמות המרכזית. גורם לחשוב מעבר, מכווץ ומרחיב את הלב.
יותר מממליצה, גם מפצירה: לכו לקרוא!

חיים שלמים

2. חיים שלמים/רוברט זטהאלר
בגיל ארבע בערך מגיע אנדריאס אֵגֶר לעמק שלרגלי ההרים ונמסר לידי איכר קשה לב, שבביתו הוא גדל ומתחשל. ילדי העמק אמנם לועגים לצליעתו, אבל עובדה זו לא מונעת ממנו להיות לגבר חסון וחזק ולפועל חרוץ, שאף לוקח חלק בהקמת הרכבל הראשון מן העמק להרים. לאורך העשורים משנה העמק את פניו, הוא נהיה מודרני ורעשני יותר. חייו של אֵגֶר, לעומת זאת, נותרים שקטים ומכונסים בעצמם, הם מושפעים בעיקר מאהבתו הגדולה למִָרי, מעונות השנה ומאיתני הטבע.

אני חושבת שאת הספר הזה קניתי בערך ב2017 אבל מאז לא ממש היה לי חשק לקרוא אותו אז הוא עמד לו על מדפי הספרים שלי.
אני זוכרת שממש המליצו לי על הספר (רכשתי אותו ב”מגדלור”, חנות ספרים שאני מאוד אוהבת). קראתי כמה עמודים בודדים, ברמת השלושה עמודים, ואמרתי לעצמי: אוי ואבוי, מה זה הזוועה הזאת? מה זה השיעמום הזה? אוי ואבוי!
מצאתי את הכוחות להמשיך, ולאט-לאט הספר התחבב עליי קצת יותר. עד שהוא אפילו היה נחמד.
בעיניי, הוא היה לי קצת משונה וגם היה לי קשה להזדהות עם הסיפורים: וינה, קור מקפיא, מלחמת העולם השנייה. הכל הרגיש כל כך רחוק ממני. בכל זאת, הצלחתי לאהוב את הכתיבה הנעימה.

אסכם ואגיד שזה ספר חביב, לא ואוו. אבל הוא קצרצר אז אפשר לסיים אותו דיי מהר.
לא ממליצה אבל לא פוסלת אותו.
מה שכן, הבנתי שהספר זכה בפרסים יוקרתיים מה שגרם לי ממש לרצות לחפש עוד חומרים של רוברט, הסופר.

ספר הקיץ

3. ספר הקיץ/טובה ינסון
אמנית קשישה ונכדתה בת השש מבלות יחד את הקיץ באי קטנטן לחופי פינלנד. שתיהן לומדות בהדרגה להתאים את עצמן זו לזו, על הפחדים, הגחמות והכמיהה לעצמאות של כל אחת מהן, ואהבה עזה אך מאופקת מתעוררת – אהבה שמקיפה לא רק את תושבי האי בתקופת הקיץ אלא את האי עצמו, על סלעיו הטחובים, עצי האשוח סחופי הרוחות והים הלא צפוי שסביבו.

זה יהיה קצת שקר להגיד שקראתי אותו החודש, יותר נכון להגיד שסיימתי אותו. חצי ממנו קראתי לפני כמה חודשים, לא היה לי חשק להמשיך אז הפסקתי. וחזרתי אליו וסיימתי אותו בכמה שעות. אז כן, סיימתי חצי ממנו באוקטובר אז אני מחשיבה את זה!

הספר מצחיק וחמוד מאוד. הדמות של הסבתא קורעת מצחוק! וגם הנכדה בסוף מתחבבת עליי ומצחיקה אותי.
תיאורי הנוף מקסימים ולגמרי גורמים להרגיש כמו בעולם אחר.
מי שאוהב את טובה, את היצירות שלה, כמו למשל את המומינים לדעתי יאהב ויעריך את הספר הזה. אני זוכרת את המומינים בקטנה, מהצהרון. אני זוכרת שאהבתי את זה, אבל לא הייתי מטורפת על זה. אז כן, ספר חמוד. אם יצא לכם לראות אותו או לקבל אותו – לכו על זה, תהנו. ☺

מישהו לרוץ איתו - דויד גרוסמן

4. מישהו לרוץ איתו/דויד גרוסמן
‘מישהו לרוץ אתו’ הוא סיפור מתח, וחיפוש, ואהבה. אסף, נער ביישן וגמלוני בן שש-עשרה, נעקר משגרת-יומו כשהוא נשלח למשימה חסרת-סיכוי: לאתר את הבעלים של כלב גדול ופרוע שנמצא משוטט ברחובות ירושלים – והוא זה שיריץ כבסחרחורת את העלילה של אסף בספר. כך מגיע אסף לאנשים ולמקומות שבאמצעותם נגלה לו, כמו בפאזל, סיפור מופלא השואב אותו לתוכו – סיפורה של תמר, נערה בודדה וסוערת, שנלכדה בסבך של עולם אפל ומסוכן, ונאבקת בו באומץ. לתמר תוכנית-הצלה נועזת, כמעט מטורפת, ולאסף הנדהם והמוקסם אין ברירה אלא להילכד איתה בסיפור שלה, לרוץ איתה עוד לפני שהוא פוגש אותה ממש. לשניהם יהיו אלה ימים של מסע אל גבולות ההעזה, הנדיבות וההקרבה; מסע של התבגרות מואצת. 

ניסיתי לקרוא את הספר פעמיים, לפני כמה וכמה שנים, אני חושבת שהפעם השנייה הייתה בצבא. משום מה לא הצלחתי לצלוח את הספר, לא התחברתי אליו. ועצרתי בשליש.
ועכשיו, הפעם השלישית: ואוו. לא הצלחתי להפסיק. מדהים וסוחף ומרגש וקשה.
ואו. גרוסמן פשוט גאון.

רביעייה אנגלוסקסית | תשע נשמות

5. רביעייה אנגלוסקסית/וולף, מורלי, לונדון, ולס
ספק רב אם מחברי היצירות המקובצות בספר הזה היו נהנים לשבת יחדיו לשיחה. אפשר לשער שאף סביב בקבוק ויסקי, גלוני בירה, ספלי תה וכוסות יין היה פורץ ביניהם ויכוח ספרותי סוער, והם היו נוטשים את המפגש ומתרחקים בכיוונים ההפוכים. אך הספר שלפנינו נועד להעניק לנו חוויית קריאה מגוונת. זוהי מעין פסגה ספרותית דמיונית, שתוצאתה פסיפס של סיפורים ושל עולמות מקבילים.
במרחק צנוע של ארבעה עשורים, ארבעה סופרים ענקיים – תומס וולף, כריסטופר מורלי, ג’ק לונדון, ה”ג’ ולס –
הותירו לנו סיפורים נדירים באיכותם אך רחוקים שנות אור זה מזה בסגנונם, בשפתם ובעלילותיהם. הראשון בעל פרוזה פיוטית נדירה בעוצמתה הרגשית, השני הוא אמן החמלה, האנושיות ושמחת החיים בכל מחיר, אצל השלישי הספרות היא כלי להבעת עמדה חברתית, והרביעי הוא מלך הבדיון והפנטזיה.
ב”קרקס עם שחר” מאת תומס וולף, שני אחים מנורת’ קרוליינה נוסעים אל תחנת רכבת בשולי העיירה כדי ליהנות מהאטרקציה השנתית: הקרקס שבא העירה.
ב”עצות לשבורי לב” מאת כריסטופר מורלי, סיפור אהבה מלא חן ותמימות מתפתח במערכת עיתון בלבה של ניו יורק.
ב”חתיכת בשר” וב”המקסיקאי” מאת ג’ק לונדון, מתאגרף מבוגר מנסה לשמור על מעמדו, פרנסתו ומשפחתו בסיפור הראשון, ומתאגרף צעיר מנסה להרוויח כסף למען המהפכה בסיפור השני, אלא ששניהם פועלים בדרך היחידה העומדת לרשותם לשמור על צלם אנוש.
ב”בארץ העיוורים” מאת ה”ג’ ולס, מטפס הרים מאקוודור נקלע לצד לא נודע של הר, ופוגש שם כפר מבודד שכל תושביו עיוורים, שאינם מכירים את מושג הראייה.

אוסיף לכאן את הביקורת הקצרצרה שלי שכתבתי בgoodreads:
קרקס עם שחר – לא שנאתי ולא אהבתי, לא הצלחתי להתחבר. 2/5
עצות לשבורי לב – היה חמוד. אני קצת משוחדת בגלל שנדלקתי על מורלי בפרנסוס על גלגלים. 3/5
חתיכת בשר – היה טוב אך לא קל לקריאה לדעתי. 3/5
המקסיקני – אני חושבת שהיה החביב עליי. מאוד מעניין וגם כן לא קל. 3/5
ארץ העיוורים – מוזר אבל בקטע טוב. עשה לי חשק לקרוא עוד של ולס. 3/5

אז התחלתי ללמוד החודש, אני מקווה שיהיה לי זמן לקרוא לפחות ספר או שניים בחודש.
מה איתכם? מה קראתם החודש? אשמח לדעת! ♥

השאירו תגובה